تبلیغات
اس&وی s&v - اروانا

منوی اصلی
موضوعات مطالب
بخش دانلود وبلاگ [7]
نسکافه [1]
همراه اول [1]
آکواریوم [100]
کد یاهو برای وبلاگ [1]
آیا میدانید [3]
آموزش زبانه انگلیسی [3]
آموزش زبان فرانسه [2]
تردمیل [4]
آشپزی [2]
مطالب علمی [4]
دخترانه [10]
موزیکال [61]
نقاشی [3]
سربازی [5]
هنر ترسیم [1]
مواد مخدر [11]
زندگی نامه بازیگران [9]
داستان ها [5]
ادبی و هنری [6]
ترفند وبلاگ [1]
آموزش عکاسی [13]
نرم افزارهای فارسی [3]
ضمیمه نشریات [10]
مدیریت دانلود [2]
گرافیک{طراحی} [5]
ترفند مودم [1]
تجارت الکترونیک [4]
فناوری اطلاعات [2]
سلامتی و تشخیص بیماری ها [5]
پوست و مو [12]
تناسب اندام [5]
متفرقه [5]
ترفند کیبورد [9]
ترفند بازی{Game} [1]
جک و smsجدید [7]
ترفند فتوشاپ [3]
قالب بلگفا [2]
هک [5]
آموزش ترفندصفحات وب [5]
جاوا [1]
آشنایی با اینترنت ADSL [1]
ترفند فایر فاکس [1]
کلید های ترکیبی [1]
ویروس ها و امنیت [4]
آخرین آپدیت مکافی [3]
کرک چیست [2]
کپی کردن هارد به هارد اطلاعات [1]
ماهواره [3]
ترفند گوگل [2]
آنتی ویروس [2]
ترفند ویندوز7 [14]
ترفند سایر ویندوزها [10]
ترفند لینوکس [7]
ترفندDos [4]
ترفند شبکه [13]
ترفند ویندوز [10]
ترفند یاهو [10]
ترفند موبایل [20]
ترفند کامپیوتری [41]
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • درباره وبلاگ
  ورود شما کاربر گرامی را به این وبلاگ خیر مقدم می گوییم
  اگر شما هم ترفند-مطلب در رابطه با موضوعات وبلاگ دارین در بخش نظرات ارسال کنید تا با نام خودتان در بلاگ ثبت بشود کاربران عزیز از این پس میتوانید با دو آدرس زیر وارد وبلاگ خودتان شوید
  http:tarfand24.jee.ir
  http://tarfand24.mihanblog.com سجاد رحیمی
  آرشیو مطالب
  پیوندهای روزانه
  لینك دوستان
  صفحات دیگر
  پشتیبانی
  Powered By
  Theme.VLV.IR
  لینك باكس و بنر
  » اروانا
  بدون شرح آروانا ،

                                   

  ماهی اروانا از معروفترین و یكی از زیباترین ماهیان گوشتخوار میباشد. این ماهی در طبیعت و اكواریوم 100 سانتی متر رشد میكند و دمای مورد نیاز برای نگه داری ان 25 درجه سانتی گراد میباشد. این ماهی در بالا و سطح اب شنا میكند و در مخزن نگهداریش احتیاج به فضای ازاد برای تحرك و شنا دارد. بنابراین شما میبایست كه فضای بالای اب و وسط اكواریوم را از تزئینات خالی بگذارید. این ماهی شكارچی و ماهیخوار میباشد. علاقه وافری به شكار حشرات در بیرون اب دارد و میتواند تا چندین متر از محیط خود بیرون پریده و طعمه  اش را شكار نماید.لذا لازم است شما درپوش مناسبی بروی مخزن خود گذاشته تا در صورت نگهداری این گونه از ماهیان به مشكلی برخورد نكنید. اروانا نیاز به مخزنی بزرگ دارد و فضای باز برای حركتش. در مخزن نگهداری میتوانید انرا با دل خرد شده و ماهیهای كیلیكا كه سرشار از پروتئین هستند تغذیه نمائید. همینطور این ماهی علاقه زیادی به حشرات زنده دارد. میتوانید حشراتی چون مگس سوسك و حشرات دیگر را به عنوان خوراك زنده به او بدهید. همچنین ماهیهای طعمه خوراك بسیار مناسبی برای اروانا میباشند. اب مخزن نگهداری اروانا میبایست كه بسیار شفاف و تمیز و پر اكسیژن باشد. برای مخزن خود از فیلتر مناسبی استفاده نمائید. اروانا با ماهیان دیگر  گوشتخوار براحتی همزیست شده و میتوانید انها را در یك مخزن نگهداری كنید. اروانا در گونه های مختلفی یافت میشود و در ایران سیلور اروانا بیش از گونه های دیگر به چشم میخورد. اروانا در رنگهای سبز و قرمز و سیاه و طلائی یافت میشود. اروانا رشد بسیار قابل توجهی دارد و در مدت كوتاهی ماهی بزرگی میشود. بنابراین برای نگه داریش احتیاج به مخزن بزرگتری خواهید داشت. اروانا در مخازن خانگی و یا حتی در ایران تكثیر نمیشود و در همان كشورهائیكه زیست میكند توسط محققین تكثیر پیدا میكند به خاطر همین ماهی نسبتا گرانی میباشد و از جمله ماهیان ارزشمند اكواریوم محسوب میشود.

   

  افزایش سرعت رشد ماهی اروانا؟

  ماهیان اروانا سرعت رشد بسیار خوبی دارند. اگر شرایط نگهداری و تغذیه انها درست باشد. انها در مخزن خانگی و اكواریوم تا یك متر هم رشد خواهند كرد. ولی اكثرادر مخزن خانگی بیش از 80 سانتی متر رشد نخواهد كرد. برای تسریع رشد انها میبایستی كه تغذیه ای خوب و مختلفی داشته باشند. انها را برای رشد هر چه مناسبتر میتوانید با دل خرد شده كه اندازه قطعات بسته به اندازه ماهی دارد. با ماهیهای كیلیكا كه سرشار از پروئین هستندو میتوانید در ارواناهای كوچكتر كیلیكاها را خرد كرده و به انها دهید و در اروانهای بالغ انرا درسته به انها بدهید. با ماهیهای طعمه و زنده و كوچك كه غذای بسیار مناسبی هستند. و حشرات همانند سوسكهای درشت و كوچك خانگی و شبپره ها و مگسها و حتی حشراتی چون هزار پا و ملخها كه غذای بسیار ارزشمندی برای اروانا محسوب میشود و میتوانید انها را زنده در مخزن بیندازید تا بخوبی تغذیه كنند و به عنوان خوراك زنده انها باعث رشد چشمگیر اروانای شما خواهند شد و همینطور با خوراك خشك مخصوص اروانا كه نوعی میگو میباشد ارواناها را تغذیه نمائید. این روشها رشد ماهی را چشمگیر خواهد كرد

   

  نگهداری اروانا در مخزن ؟

   اروانا ماهی شناگریست و از انجا كه در سطح اب حركت میكند باید فضای كافی برای شنا و مانور را دارا باشد. اروانا را در مخزنی كه شما گفتید و در ان اندازه میشود نگه داری كرد ولی هرچه ماهی بزرگتر بشود ان مخزن برایش كوچك و نا مناسب میگردد. در یك مخزن به طول 70 سانتی متر میتوان اروانا را تا زمانیكه تنها 20 سانتی متر میشود به خوبی نگهداشت.برای انكه این ماهی باید شنای طولی داشته باشد بنابراین هرچه طولش بیشتر شود این مخزن نامناسبتر میشود برای نگه داری ان.شاید بتوان یك اروانای 40 سانتی متری را هم در یك مخزن به طول 70 سانتیمتر كه شما گفتید نگهداری كرد اما چون فضای حركت ماهی خیلی كم میشود ان جلوه را نخواهد داشت و مخزن همانند قفسی میشود برای آن ماهی. برای نگهداری ماهیان اروانا تا اندازه های بزرگتر و تا زمان بلوغشان مخزنی لا اقل به طول 150 سانتی متر و در عرض 50 سانتی متر و ارتفاع لا اقل 60 سانتی متر توصیه میشود. ولی شما یك اروانای نا بالغ كوچك را میتوانید تا زمانیكه بزرگترشود در همان مخزن به طول 70 سانتی متر براحتی پرورش دهید.

   - شكل بدن : ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشه . به غذایی كه بهش میدن و محل نگهداریش باید توجه كنید . فضای محدود مانع از رشد ماهی میشه و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش پیدا میکنه . به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشه .
  - فلسها : باید درخشنده باشن . نباید تیره و لك دار باشن . وجود نقاط قرمز بر روی فلسها عادی و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نیست !

  - سبیل ها : باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشن و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشن . از خرید آروانا با سبیل های كنده و كوتاه شده یا شکسته خودداری كنید .

  - باله ها : باید زیبا و صاف و گسترده باشن و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محكم باشه و هیچگونه پارگی در باله ها دیده نشه !

  - چشمها : در حالت طبیعی به سطح آب نگاه می كنن و به دنبال غذاهای زنده هستن چون در طبیعت ، یكی از غذاهای اصلی آروانا رو پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشكیل میده. چشمهای سالم باید كاملن در مركز بوده و كدر و برآمده نباشن .

  - دهان : لبها نباید خیلی برآمده باشه و فك پایین نباید شل باشه .

  - سرپوش آبشش : باید صاف و عادی باشه و هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی اون وجود نداشته باشه .

  - شكم : شكم نباید برآمدگی داشته باشه در غیر اینصورت ماهی دچار مشكلات معده ست .

  - نحوه شنا كردن : ماهی باید بتونه بطور عادی شنا كنه و باله های خودشو كاملن باز كنه . سبیلكها باید صاف باشنن و ماهی نباید دائم بالا و پایین یا به صورت زاویه دار شنا كنه .

   با توجه به این نکات میتونید مطمئن باشین که پولتون رو دور نریختین و ماهی سالمی خریداری کردین .

   

   درهنگام خرید باید به یكسری نكات مهم توجه كنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.
  تعدادی از این موارد عبارتند از :


  رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

  شكل بدن : به میزان كافی پهن و طویل باشد و هر باله باید كامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

  فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

  سبیلكها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن


  باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

  سرپوش آبششی : نزدیك به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.

  چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

  دهان : كاملاً بسته باشد و هیچكدام از فكها از آن یكی جلو نزده باشد.

  دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یك خط در راستای فك باشد.

  شكم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.

  نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می كند.

  حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می كنیم :

  رنگ :

  مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می كند. بنابراین اگر شكل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

  شكل بدن :

  ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی كه به آن می دهند و محل نگهداریش توجه كنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.

  غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در رژیم غذایی آنها استفاده كنید. ماهی نباید به یك نوع غذا عادت كند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی كنترل گردد.


  فلسها :

  عامل ممایز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.

  بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فكر می كنند كه وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود كه ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشكل، اجسامی كه می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف كنید. دوره جایگزینی فلسها، 5-3 هفته طول می كشد.
  در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باكتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیكی و شیمیایی آب را كنترل نمایید. اگر یك فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش كرده و آنرا بكنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد كرد.


  سبیلكها :

  باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلكهای كنده و كوتاه شده پرهیز كنید.


  سبلیكها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟

  در ابتدا باید بگویم كه فضای مخزن شما باید به میزان كافی وسیع باشد تا سبیلكها بتوانند به راحتی فعالیت كنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد كرده و مدام به اجسام آكواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.  نویسنده: سجاد رحیمی | تاریخ: سه شنبه 4 اسفند 1388 موضوع: آکواریوم , لینک ثابت نظر ها ()
  عناوین آخرین مطالب ارسالی
  صفحات دیگر